42 mutasyonlu varyant alarmı

0
112

Güney Afrika’da korona virüsünün en çok mutasyon geçirmiş varyantı saptandı.

C.1.2 kodlu varyantın, bugüne kadar tespit edilmiş tüm varyantlardan daha hızlı yayıldığı belirtilirken, virüsün ilk haline göre yaklaşık 42 kere mutasyona uğradığı, bu nedenle daha bulaşıcı ve antikorlara karşı dirençli olabileceği belirtildi.

Kovid-19 pandemisiyle mücadelede en önemli silah olarak görülen aşıların sağladığı korumayı delerek bulaşan Delta gibi varyantlarla uğraşılırken, Afrika’dan kötü haber geldi. Güney Afrika’da 30’dan fazla araştırmacının yürüttüğü çalışmada C.1.2 adı verilen ve virüsün çok sayıda mutasyonundan oluşan yeni Kovid-19 varyantının seleflerinden daha bulaşıcı ve antikorlara karşı daha dirençli olabileceği belirtildi.

Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü, KwaZulu-Natal Araştırma İnovasyon ve Dizileme Platformu’ndan bilim insanlarının araştırmasına göre ilkin Mayıs 2021’de Güney Afrika’da saptanan C.1.2 varyantı, o zamandan beri Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Mauritius, Çin, Yeni Zelanda, Britanya, İsviçre, Portekiz gibi bir dizi ülkede görüldü.

Araştırmacıların medRxiv.org sitesinde yayımladığı makalede, C.1.2’nin koronavirüse karşı doğal olarak veya aşıların yardımıyla sağlanan antikor korumasından kaçış kabiliyetine dikkat çekildi. Ancak yılda yaklaşık 41.8, yani diğer varyantların iki katı mutasyon oranına sahip C.1.2’nin antikorlardan kaçma kabiliyeti ile bulaşıcılığından bile daha endişe verici yanının ek mutasyonların yığılmaya devam etmesi olduğu belirtildi. Bu kısa süreli evrimsel artış döneminin Alfa, Beta ve Gama varyantlarında da görüldüğü, tek bir olayın ardından gelen vakalardaki artışın daha hızlı mutasyon oranlarına yol açtığı kaydedildi. C.1.2 dizilimlerinin yarısından fazlasında 14 mutasyon var, ancak bazı dizilimlerde ek mutasyonlar fark edildi ki, bu da silsile içindeki evrimin devam ettiğini gösteriyor.

Mutasyonların, koronavirüs tarafından insan hücrelerine girmek için kullanılan, potansiyel olarak daha dayanıklı olmasını sağlayan ve nötralize olmasını daha zorlaştıran spike protein içindeki genetik kodun çoklu ikamelerini ve silinmesini içerdiği aktarıldı.

DAHA ÖNCE YAKALANANLAR DA TEHLİKEDE

Mutasyonların kombinasyonunun yanı sıra virüsün diğer bölümlerindeki değişiklikler, c.1.2’nin antikorlardan ve bağışıklık tepkilerinden kaçmasına yardımcı oluyor ki, bu durum muhtemelen daha önce alfa veya beta varyantıyla enfekte olmuşlar için de geçerli. araştırmaya göre güney afrika’daki ilk kovid dalgasının hakim soyu olan ve ülkede en son ocak 2021’de tespit edilen c.1’den evrimleştiği sanılan c.1.2, o zamandan beri güney afrika’daki eyaletlerin çoğunda ve afrika, avrupa, asya ve okyanusya’yı kapsayan 7 ülkede tespit edildi. araştırmacılar, güney afrika’daki c.1.2 genomlarının sayısındaki aylık bazda tutarlı artışlara dayanarak ve hem beta hem de delta varyantlarında yayıldıkları sırada gözlemlenen artışlarla benzerlik kurarak, c.1.2’nin sanılandan daha yaygın olabileceğine dair korkularını paylaştı.

MASKE KARŞITI PROTESTO LİDERİ KOVİD’DEN ÖLDÜ

ABD’nin Teksas eyaletinde koronavirüs önlemlerinin ‘özgürlükleri kısıtladığı’ gerekçesiyle düzenlenen protestoların liderlerinden Caleb Wallace Kovid-19’dan öldü.

30 yaşındaki Wallace’ın, semptom göstermesine rağmen bir süre hastaneye gitmeyi reddettiği de belirtildi. Wallace, Teksas’ın San Angelo kentinde 4 Temmuz 2020’de ‘Özgürlük Yürüyüşü’ adıyla düzenlenen gösteriyi örgütlemişti.

Gösteride maske takılmasına, iş yerlerinin kapatılmasına, Kovid-19’la ilgili bilimsel verilere ve belirli medya kuruluşlarına karşı pankartlar taşınmıştı.

‘San Angelo Özgürlük Savaşçıları’ adlı benzer bir örgütlenmenin de lideri olduğu belirtilen Wallace, nisan ayında okullardaki önlemlerin kaldırılması için de bir mektup yazmıştı. Üç çocuk babası olan Wallace’ın eşi Jessica Wallace, dördüncü çocuklarına hamileydi. Kaynak ( Patronlar Dünyası )

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz