ADÜ’DE DÜZENLENEN ULUSLARARASI FENOLOJİ KONGRESİ İLGİ UYANDIRDI

0
285
ADÜ’DE DÜZENLENEN ULUSLARARASI FENOLOJİ KONGRESİ İLGİ UYANDIRDI

Adnan Menderes Üniversitesi’nin (ADÜ) ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Fenoloji Kongresi dünya çapında ilgi uyandırdı.
2010 yılında ilk olarak İrlanda’nın Dublin ve 2012 yılında ise ABD’nin Milwaukee kentlerinde düzenlenen Uluslararası Fenoloji Kongresi’nin (Phenology 2015 Kongresi) üçüncüsü bu yıl Adnan Menderes Üniversitesi ve Berlin Humboldt Üniversitesi işbirliği ile ADÜ’nün ev sahipliğinde Kuşadası’nda gerçekleşti.
Harvard Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, Humboldt Üniversitesi, Münih Teknik Üniversitesi, University of Minnesota, University of Western Sydney, University of Edinburgh, University of Boston ve Florida State University gibi çok sayıda saygın üniversitenin akademisyenlerinin hazır bulunduğu Phenology 2015 Kongresi’nin açılış konuşmasını Harvard Üniversitesinden Prof. Dr. Andrew Richardson yaptı.
ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan konuşmasında, Adnan Menderes Üniversitesi’nin akademik çalışmalarına ve bölgenin potansiyeline dikkat çekerek, Türkiye’ye gelen akademisyenlere uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi ve ortak çalışma yönünde çağrıda bulundu.
Kongre, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Kızılkaya, Prof. Dr. Frank M. Chmielewski, Prof. Dr. Osman Erekul ve Wisconsin-Milwaukee Üniversitesinden, Biometeroloji Dünya Başkanı Prof. Dr. M. Schwarz’ın konuşmaları ile devam etti. Kongrede küresel iklim değişikliğinin bitkisel üretim üzerine etkileri ve buna bağlı tarımsal üretimde yeni stratejilerin belirlenmesi konularında 75 adet sunulu ve 30 adet poster sunumu olmak üzere 105 bildiri sunuldu.
Kongre sonunda Türkiye’ye ilk kez gelen çok sayıda katılımcı, kongrenin son derece başarılı geçtiğini, bölgenin coğrafyasına ve tarihine hayran kaldıklarını, ADÜ’ye tekrar gelmek istediklerini ve her türlü uluslararası çalışmaya açık olduklarını belirterek özellikle genç akademisyenlerin eğitimleri konusunda destekte bulunabileceklerini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz