AK Parti’li Erdem, Sarıçay ve Beşparmak barajlarının akıbetini sordu

0
286

AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Söke Sarıçay ve Didim Beşparmak barajlarının yapımının gecikmesi halinde Söke, Kuşadası ve Didim bölgelerinde önümüzdeki yıllarda su sıkıntısı yaşanabileceğini belirtti.

AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, yaptığı açıklamada; “20114 yerel seçimlerinden önce Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu, Söke Sarıçay Barajı ve Didim Beşparmak Barajı’nı yapacağı vadinde bulunmuştu. Hatta konu yerel ve ulusal medyada ‘Çerçioğlu, Baraj Yapacak” manşetleriyle yer almıştı. Aslında bu haberler medyaya yansıdığında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, barajların yapımıyla alakalı proje ve etüt çalışmalarını çoktan başlatmıştı.
DSİ’den aldığımız bilgilere göre Sarıçay Barajı, Kuşadası ve Söke yöresine yılda 20,75 milyon metreküp içme suyu sağlayacaktır. Baraj 124,5 metre gövde yüksekliğine ve 66,81 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip olacaktır. Yine Didim ve Akbük Yöresinin içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılacak olan Beşparmak Barajı bölgeye yılda 7,8 milyon metreküp içme suyu sağlayacaktır. 45 metre gövde yüksekliği olacak barajın su tutma kapasitesi 36,06 milyon metreküp olacaktır” dedi.

“Barajlar yapılmaz ise su sıkıntısı yaşanabilir”
Projeleri DSİ tarafından hazırlanmış olan bu iki barajın yatırım programına teklif edilebilmesi için Aydın Büyükşehir Belediyesi ile DSİ arasında bir protokol imzalanması gerektiğine işaret eden Erdem, “Eğer bu barajlar Aydın Büyükşehir Belediyesi’nce inşa edilecekse de belediyenin inşaatı kendisinin yapacağını ivedilikle ve resmi olarak DSİ’ye bildirmesi şarttır. Zira bu barajların yapımı gecikirse Söke, Kuşadası ve Didim Bölgelerinde önümüzdeki yıllarda su sıkıntısı yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu, 2014 yerel seçimleri öncesindeki vaatleri ile alakalı kararını bir an önce vermelidir. Bu barajların yapımı Aydın Büyükşehir Belediyesi’nce üstlenilmeli, eğer belediye bu işi üstlenemiyor ise DSİ ile gerekli protokolü imzalayarak barajların DSİ tarafından yapımının önünü açmalıdır. Aksi takdirde Söke, Kuşadası ve Didim ilçelerimizde önümüzdeki yıllarda yaşanacak su sıkıntılarının vebali Sayın Çerçioğlu’nun omuzlarına kalacaktır” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz