Bölgenin ilk incir satışı Nazilli Ticaret Borsası’nda gerçekleştirildi

0
175

Aydın’ın Nazilli ilçesinde Ticaret Borsasında ilk incir tescili yapıldı. Bölgenin ilk satışı Nazilli Ticaret Borsası’nda gerçekleştirildi. Türkiye’deki incir ticaretinin yarısının gerçekleştirildiği Nazilli’de ilk incir tescili yapıldı. 3 bin 447 ton incir, kilosu 33 TL’den satıldı.
Dünyanın en iyi incirlerinin yetiştiği Nazilli’de sezonun ilk tescili yapıldı. Kaplanlar İncir İşletmesi, HAS Gıda A.Ş.’den kilosu 33 TL’den 3 bin 447 kilogram incir aldı. Bölgenin ilk satışı Nazilli Ticaret Borsası’nda gerçekleşti.

-Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, ‘İncir katma değeri yüksek bir ürün’

Üretici, tüccar ve ihracatçıya bereketli sezon dileğinde bulunan Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, “İncir, Aydın bölgemizin, Nazilli, Kuyucak, Buharkent ilçelerimizin ve kırsal mahallelerimizin katma değeri en yüksek ürünü. İhracatta da geniş bir yer kaplıyor. İnşallah kalitede sorunlar olmaz ve hava şartları uygun gider. Bundan sonra uygun gideceğini düşünüyorum. Hayırlı bir sezon diliyorum. Tüm incir üreticilerimizin emeklerinin karşılıklarını almalarını arzu ediyorum” dedi.

-İlk kuru inciri satın alan incir işletmecisi Murat Kaplan, ‘Yeni sezon hayırlı olsun’

Sezonun ilk kuru incirini satın alan incir işletmecisi Murat Kaplan, “Kaplanlar İncir işletmesi olarak yeni sezonun Nazilli başta olmak üzere incir üretiminin yapıldığı çevre ilçelerimiz ve kırsal mahallelerimizde bulunan incir yetiştiricilerimize ve Türkiye’ye hayırlı olması temennisinde bulunuyorum. Aldığımız ve daha sonra incir üreticilerimizden alacağımız incir ürünlerimizi bir an önce işleyip, iç ve dış piyasaya sunacağız.
Tesislerimizde çalışmalarımıza başladık. Hızlı bir şekilde sevkiyatını yapıp ürünleri piyasaya sürüp incir piyasasını canlandırmak istiyoruz. Ticaret borsamızdan ilk olarak ilk etapta 3 bin 447 kilogram incirimizi kilosu 33.TL’den aldık. İlk ticaretin de tescilini yaptırdık. Geleneksel hale gelen bu tescil törenini gerçekleştirelim istedik” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz