David Cameron Karayipler’de

0
448

İngiliz hükümeti, Jamaika’da inşa edilecek yeni bir hapishane için bu ülkeye 25 milyon sterlin yardımda bulunacağını duyurdu.

Karayipler turu çerçevesinde Jamaika’yı ziyaret eden İngiltere Başbakanı David Cameron, yaptığı açıklamada, İngiliz hapishanelerinde tutulan Jamaika vatandaşı mahkumların, ülkelerine geri gönderilerek cezalarını Jamaika’da çekmesi için iki ülke arasında anlaşma imzalandığını söyledi.

İngiltere, bölgedeki mevcut hapishanelerin koşullarından ötürü Jamaikalı mahkumların ülkelerine geri gönderilmesine sıcak bakmıyor. David Cameron, bu çerçevede, ülkesinin Jamaika’da inşa edilecek bin 500 yatak kapasiteli yeni hapishaneye 25 milyon sterlin yardımda bulunacağını açıkladı.

"Mahkum Transfer Anlaşması" kapsamında, Jamaikalı mahkumların 2020’de ülkelerindeki hapishaneye gönderilmeye başlanacağını kaydeden Cameron, yasaları çiğneyen yabancı suçluların düzgün bir şekilde cezalandırılması gerektiğini ancak bunun masraflarının İngiliz vergi mükelleflerine yüklenmesinin doğru olmadığını belirtti.

Cameron, anlaşmanın Jamaika’nın adalet sisteminin güçlenmesine de katkı sağlayacağını kaydetti.

İngiltere’de 619 Jamaikalı mahkumun yüzde 70’i, şiddet ve uyuşturucu ile ilgili suçlar nedeniyle hapishanede bulunuyor. İngiltere’nin 25 milyon sterlinlik yardımı, inşa edilecek hapishanenin maliyetinin yüzde 40’ını oluşturacak.

Öte yandan İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamada, İngiltere’nin Karayipler bölgesindeki ekonomik büyüme ve gelişmeye destek çerçevesinde, bölgede yol, köprü ve liman yapımı gibi altyapı projelerine 300 milyon sterlin yardımda bulunacağı duyuruldu.

Bölgedeki temasları çerçevesinde Jamaikalı mevkidaşı Portia Simpson Miller ile bir araya gelen İngiltere Başbakanı David Cameron’ın, Grenada’yı ziyaret etmesi bekleniyor.

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz