DİDİM’DE ZEYTİNCİLERE SOFRALIK ZEYTİN HAZIRLAMA KURSU

0
315

Didim Kaymakamlığı, Didim Ziraat Odası ve Didim Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle sofralık zeytin hazırlama ve fermantasyonu kursu başladı.
Sayısı 1 milyonu aşan Zeytin ağacı varlığıyla adından söz ettirmeye başlayan Didim’de zeytin ağacının bakımı, yetiştirilmesi ve üretiminin ardından şimdi de elde edilen ürünün işlenmesi noktasında adımlar atılmaya başlandı. Bu kapsamda Didim Kaymakamlığı, Didim Ziraat Odası ve Didim Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle Sofralık Zeytin Hazırlama ve Fermantasyonu kursu açıldı. Ağırlıklı olarak zeytini olan üreticilere yönelik olarak başlayan kursa ilginin de yoğun olduğu görülürken eğitimler Didim Esra Karakaya Anadolu Lisesi salonunda verilmeye başlandı.
İzmir Zeytin Araştırma Enstitüsünden gelen eğitmenler aracılığıyla verilen Sofralık Zeytin Hazırlama ve Fermantasyonun kursu devam ediyor.
Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir Didim’de zeytin varlığının son yıllarda giderek arttığını ve Didim’in turizmin yanında zeytin varlığıyla adından da söz ettirdiğini belirterek “Zeytin üreticimiz ürününü nasıl toplayacağı, bakımı, kalitesi ve satımı konusunda artık deneyimi arttı. Bu konuda geçmiş yıllarda eğitimler verildi. Artık ürünü olan üreticimiz ürününü nasıl işleyip bundan para kazanacağını öğrenecek. Bu eğitimleri biz oda olarak çok önemsiyoruz. Kursa olan ilgi bizleri de memnun etti. Kursun ilçemize ve üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz