KONCUK: “TAŞERONLAŞMA MİLLETİN EMEKLERİNİN SÖMÜRÜLMESİ DEMEKTİR”

0
137

Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, taşeronlaşmanın, işçilerin emeklerinin sömürülmesi olduğunu söyledi.
Türk Eğitim Sen Nazilli Şubesi tarafından öğretmenler için yapılan toplu konutun açılış kurdelesini kesen Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Koncuk daha sonra buradan Nazilli Temsilciliğini ziyaret etti.
Türk Eğitim Sen Nazilli Temsilciliği’nde basın açıklaması yapan Koncuk, 14 yıldan bu yana 20 bin olan taşeron işçi firma adedinin sayısının 120 bine çıktığına dikkat çekti. Koncuk, açıklamasında, “Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu sendika üyelerimizle, insanlarımızla paylaşmak amacıyla geldik. Türkiye çalışma hayatı bakımıyla hiç iyi günler yaşamıyor. Hepimizin bildiği gibi taşeronlaşma 13 yıldan bu yana AKP iktidarı eliyle 20 binden maalesef 120 bine çıkartıldı. Taşeronlaşma milletin evlatlarının sömürülmesi demektir. Maalesef insan haklarından bahseden AKP iktidarının evlatlarımızın geleceği konusunda çok cimri davranıyor. Sayın Başbakan taşeronların kadroya alınacağı konusunda bir açıklama yaptı ama Maliye Bakanının açıklamaları yapılacak çalışmanın hiç de kadro olmadığını özel bir statü olduğunu yani ucube marazlı bir çalışma modelinin daha getirilmek istendiğini görüyoruz. Bu nasıl bir sistem olacak 3 yılda bir performansa göre sözleşmelerin yenilenip yenilenmeyeceği karar verilecekmiş, sınav yapılacakmış ve 12 yıl boyunca kesintisiz çalışanlar bu sisteme girebilecekmiş. Şimdi bunu söyleyenler Türkiye’de taşeron çalışanların yılda bir kez çıkarılıp tekrar alınacağının farkında bile olamıyorlar. Yani hem bu ülkeyi yönetmek iddiasında olacaksınız hem de hem de yılda 12 ay kesintisiz çalışanları bu özel statüye alacağınızı ilan edeceksiniz. 721 bin taşeron var sadece belki 150-200 bini bu şartları taşıyor. Onun için bu açıklamaları yapanlar ülkenin bakanları ama sormak lazım bunlar Türkiye’de mi yaşıyorlar bunu merak ediyorum kusura bakmasınlar. Taşeron aldatmacası doğru bir yaklaşım değildir, Başbakan kadro dediyse kadro vermelidir” dedi.
Koncuk konuşmasına şöyle devam etti: “Bakın genç işsizlikte Türkiye çok kötü bir noktadadır. Şu anda yüzde 17’leri aşan bir genç işsiz var. 430 bin iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunu var. Yaklaşık 400 bin ataması yapılmayan öğretmen var. 1 milyonun üzerinde meslek yüksek okulu mezunu var. 2 milyonu aşkın lise mezunu işsiz var, gençliği adeta sokağa döktük, gençliği adeta kahve köşelerine terk etmişiz. Ondan sonra da dönüp ‘bu memleketi iyi yönetiyoruz’ diyorlar. İstihdam yaratamayan, gençlerine iş bulamayan bir siyasal iktidarın herhangi bir başarısı yok. Hem Şeyh Edebali’nin sözünü söylüyorsunuz ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ diye insanı yokluğa sevk ediyorsunuz, gençlerin işsizlikten intihar ettiğini görmezden geliyorsunuz, onları umutsuz ve çaresiz bırakıyorsunuz iş bulduktan sora da taşeron patronları karşısında sömürülmelerine yardımcı olacaksınız, zeminini hazırlayacaksın işimdi kiralık işçi yasası TBMM’de görüşülüyor, eğer bu yasa çıkarsa bu kanuna evet diyen bütün milletvekillerinin milletten alacağı bu bedduadır”.
Koncuk daha sonra Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Daha sonra Nazilli Tiyatro Salonu’nda bir konferans verdi. Buradaki ziyaretlerini tamamlayan Koncuk daha sonra beraberindeki heyetle birlikte İzmir’e hareket etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz