Mikrokrediden Nazilli’li bayanlara 8.000.000.00 TL’yi aşan destek

0
100

Mikrokredi, dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmasına imkân sağlayan, teminat ve kefalet gerektirmeden verilen küçük bir sermayedir. Mikrokredi bünyesinde mikrosigorta ve mikrokonutu da ihtiva etmektedir.
Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP), Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından oluşturulmuş olup, faaliyetlerini sürdüren kar amacı gütmeyen bir mikrofinans kuruluşudur.
Dünya ‘da bir ilk olan Sosyal İşletmecilik alanında da faaliyetler başlatan kurum bu sayede bayanların daha fazla gelir elde etmesini sağlamaktadır. Bu sayede aklında bir iş fikri olmayan bayanlara da yeni iş fikirleri sağlamıştır.
Klasik yollarla banka kredisi alamayacak bayanlarımıza gelir dağılımındaki adaletsizliği azaltacak şekilde ailesi ve kredi alan için kendi kendine gelir getirici bir faaliyet yapılmasını ve sosyal kalkınmasını sağlayacak sermaye ihtiyacını karşılamak için Nazilli İlçesi’nde oluşturulan Mikro Kredi Birimi, Aydın Mikrokredi Şubesine bağlı olarak 01.06.2010 tarihinde faaliyete başlamıştır. 02.07.2012 tarihinde Aydın Mikrokredi Şubesinden ayrılarak Aydın İli doğu kısmı ilçelerinde faaliyet gösterecek şekilde şube olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Şube Nazilli ilçesi başta olmak üzere Kuyucak, Yenipazar ilçelerinde de hizmet vermektedir. Girişimci bayanların %49,6 Ticaret, %15,7 İşlem Üretim, %10,4 Tarım, %10,3 Hayvancılık, %11,5 İşletme Sahipliği, %2,5 Hizmetler alanlarında faaliyet göstermektedir. Toplamda 1.623 bayanımıza toplam 8.380.509,69 TL mikrokredi desteği saylamıştır.
Kurum yetkilileri misyonlarının bütün dar gelirli ailelere, kadınlar vasıtasıyla uygun finansal hizmetler sunarak ve onları kendi kendilerine gelir getirici bir faaliyet yapmalarına teşvik ederek, ekonomik ve sosyal durumlarını geliştirmelerini sağlamak ve finansal anlamda sürdürülebilir bir ortam kurmak olduğunu belirtmişlerdir.
( Özden Haber )

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz