Tabip Odası Başkanı Opr. Dr. Esat Ülkü görev yaptığı Nazilli Devlet Hastanesinde anıldı.

0
214

Koronadan hayatını kaybeden Aydın Tabip Odası Başkanı Opr. Dr. Esat Ülkü görev yaptığı Nazilli Devlet Hastanesinde anıldı. Anma etkinliğinde duygulu anlar yaşandı. 14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri çerçevesinde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Esat Ülkü, uzun yıllar görev yaptığı ve başhekimlik yaptığı Nazilli Devlet Hastanesi bahçesinde düzenlenen anma etkinliğinde anıldı.
14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri çerçevesinde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Esat Ülkü, uzun yıllar görev yaptığı ve başhekimlik yaptığı Nazilli Devlet Hastanesi bahçesinde anıldı.
Yoğun katılım gösterilen anma programına İl Sağlık Müdürlüğü Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı Selim Özen, Nazilli Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Engin Tetik, Efeler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Dr. Eralp Atay, Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Adalet Çıbık, yönetim kurulu üyeleri, merhum Başkan Dr. Esat Ülkü’nün eşi ve kızı, yakın akrabaları ve mesai arkadaşları katıldı.
Düzenlenen etkinlikte ilk konuşmayı Merhum Dr. Esat Ülkü’nün Kızı Doç. Dr. Müge Bozkurt yaptı. “Teşekkür ederim. Babam insanları bir araya toplamayı çok severdi. Burada da çok severek çalıştığı Hastanenin bahçesinde pek çok dostunu bir arada görmek bence çok güzel. Yaşarken de insanları bir arayı getirirdi. Aslında hala bizleri bir araya getiriyor. O çalıştığı tüm insanların yanlarında durabilen bir insandı. Böyle bir günde konuşmak gerçekten de çok zor. Ama çok severek çalıştığı bu yerde çok sevdiği memleketinde böyle bir anma programı düzenlediğiniz için emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. O Nazilli’yi çok severdi tabiî ki burada en çok sevdiği dostları ve arkadaşları idi. Babamın anısına saygı gösterdiğiniz için sizlere de çok teşekkür ediyorum. Kovid nedeni ile hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarını şükranla anıyorum” dedi.
Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Adalet Çıbık’da konuşmasında, “Buraya geldiğiniz için hepinize tek tek teşekkür ediyorum. Bu organizasyonda desteklerini esirgemeyen Başhekimimize ve İl Sağlık Müdürümüze de teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Esat Abi bizlerin abimizdi. Yeri doldurulamayacak bir insandı. Ne yazık ki bu kovid belası yüzünden kaybettiğimiz sevenlerimizden biriside o oldu. Ama o her zaman yaşayacak. Onu bizler hiçbir zaman unutmayacağız. Çünkü o özel bir insandı. Her zaman hatırlayabileceğimiz bir yönü aklımıza gelecek. Ailesine ve tüm dostlarına, çalışma arkadaşlarına tekrardan başsağlığı diliyorum. Bütün sağlık çalışanlarına da bu zorlu dönemde kolay gelsin diyorum” dedi.
Esat Ülkü’nün yakın çalışma arkadaşlarından olan Opr. Dr. Soner Güçlü’de konuşmasında, “14 Mart Tıp Haftasını yıllar geçtikçe daha buruk kutluyoruz. Sağlık çalışanlarının sorunları, her geçen gün daha da artmakta ve çözüm sağlanamamaktadır. Başta İtalya, Almanya, Belçika, Kanada, Amerika, Güney Afrika ve Malezya olmak üzere dünya genelinde 130’a yakın ülkede Covid-19, sağlık çalışanları olmak üzere riskli gruplar için meslek hastalığı olarak kabul edilmiş iken ülkemizde halen resmi olarak meslek hastalığı kabul edilmemiştir. Şiddetsiz bir sağlık ortamında çalışabilmek için yeni ve etkili bir ‘Sağlıkta şiddet yasası’ çıkarılmalıdır.
Ben sağlık çalışanlarının sorunlarından çok arkadaşım hakkında konuşmak istiyorum. Çalışma arkadaşım oğlumun doktoru komşum ve değer verdiğim bir dosttu. 2 senelik başhekimlik döneminde sevgili Dr. Turan ile birlikte idarecilik görevini üstlenmiştik. Düşüncelerimizi paylaşıp ortak bir karara varırdık. Sevecenliği ile dostluğu ile ve güler yüzü ile herkesin kalbinde bir yer etmiştir. Bilimsel ve sanatsal yönü ile tanınmış bilgilerini herkes ile paylaşan bir kişiliği vardı. 2012 ve 2020 yılları arasında Aydın Tabip odası onur kurulu üyeliği yaptı. Aydın Tabip Odasına ilk defa Nazilli’den 26 Temmuz 2020 bir başkan seçilmiş ve bu görevi Dr. Esat Ülkü arkadaşımız üstlenmişti. Koyu bir Fenerbahçeli idi. Çok iyi bir fotoğraf sanatçısı idi Nazilli Fotoğraf ve Plastik Sanatçılar Amatörler Derneğinin (NAFOD) kurucularındandı. Bu Derneğin Türkiye’de ve dünyada tanınmasında katkısı olmuştur. 67 yıllık yaşamında hep dik durmuş yaşamdan zevk almıştır” dedi.
İl Sağlık Müdürlüğü Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı Selim Özen’de konuşmasında, “Kıymetli Oda Başkanım, değerli hazurun ve değerli katılımcılar İl Sağlık Müdürümüzün uzayan bir toplantısı nedeni ile katımlım gösteremedi. Ben onun yerine katılım gösterdim. Bu vesile ile ben kendisinin selamlarını iletmek istiyorum. Tabi önceki oda Başkanımız Esat Ülkü beyefendi ile ben iki kez müşerref oldum. Hakikaten sohbetini çok sevmiştim. Gerçektende çok mütevazi bir beyefendi olduğu her halinden belli idi. Ben onun nezdinde malumunuz hepinizin de bildiği gibi bir pandemi süreci ile uğraşıyoruz. Tüm sağlık ordusu bu hastalık ile mücadele ediyoruz. Dolayısı ile şehitlerimiz oldu. Ben Esat Ülkü Beyefendi nezdinde şehit verdiğimiz tüm sağlık çalışanlarımıza Allah rahmet etsin diyorum. Geride kalanlarına da sabırlar diliyorum. Bu haftamızın da hayırlara sebep olmasını temenni ediyorum” dedi.
Son konuşmayı yapan Dr. Esat Ülkü’nün eşi Memnune Ülkü ise, “6 ay önce böyle bir törende konuşacağım hiç aklıma gelmemişti. Ama ne yazık ki hepinizin de bildiği gibi kovid nedeni ile kaybettik. Eşimi yakından tanıyan çok insan vardır. Tanımayanlarınızda vardır mutlaka ama tanıyanlar onun arkadaşlığını ve dostluğunu çok iyi bilirler. Eşim hayatı boyunca elinden geldiğince insanlara yardım etmek hastaları ile uğraşmak onları iyileştirmek için çaba sarf etti. Çok hayalleri vardı. Caz müziğini çok severdi. ABD.ne gidip onları canlı olarak izlemek isterdi. En büyük üzüntüsü akademik kariyer yapmamasıydı. Ama o günün şartlarında bunu yapması mümkün olmamıştı. Nazilli’de bir Eczacı arkadaşımız yıllar önce kendisine ‘Sen Nazilli’nin kadın doğum profesörüsün’ dediğinde çok mutlu olmuştu. Hepinize acımızı paylaştığınız için ve hala anmaya devam ettiğiniz için katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Hastane bahçesinde yakalandığı koronadan hayatını kaybeden Uzm. Dr. Esat Ülkü için lokma hayrında bulunuldu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz