VALİ KOÇAK, AYDIN’DAKİ YENİ GÖREVİNE BAŞLADI

0
251

VALİ KOÇAK’IN İLK İCRAATI AYDINLILARI ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA ARTACAK SICAKLIKLAR KONUSUNDA UYARMAK OLDU
AYDIN VALİSİ ÖMER FARUK KOÇAK:
“HEDEFİMİZ ULUSAL SINIRLARIMIZIN ÖTESİNDE KÜRESEL OLACAK”
“HATALAR YAPABİLİRİZ ANCAK BUNLARIN HİÇ BİRİ TAAMMÜDEN İŞLENMİŞ HATALAR OLMAYACAK”
“AYDIN’DA TERÖR, ORADAKİ KADAR VATANDAŞIN GÜNDEMİNİ MEŞGUL EDEN BİR KONU DEĞİL. ANCAK HASSASİYETİMİZİN BURADA DA EN ÜST SEVİYEDE DEVAM EDECEKTİR”

Valiler Kararnamesiyle Mardin’den Aydın’a atanan Vali Ömer Faruk Koçak, yeni görevine başladı. Vali Koçak’ın ilk icraatı Aydınlıları önümüzdeki hafta 9 ila 10 derece birden artacak hava sıcaklıkları konusunda uyarmak oldu.

Son Valiler Kararnamesiyle Mardin’den Aydın Valiliği görevine atanan Ömer Faruk Koçak, yeni görevine başladı. Vali Koçak, Aydın Valiliği önünde Valivekili Mustafa Yıldız, ADÜ Rektörü Cavit Bircan, AYTO Başkanı Hakan Ülken, vali yardımcıları, ilçe kaymakamları ve daire müdürleri tarafından karşılandı. Geniş bir katılımın olduğu törene katılanlarla tek tek tanışan Koçak, çalışmalar hakkında ayaküstü bilgi aldı.

Aydın gibi Anadolu’nun yurt yapılması ve demokrasi tarihinde önemli bir kilometre taşı olan ilde valilik yapmanın ayrıcalık olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Vali Ömer Faruk Koçak, “Aydın, Türkiye ortalamasının üzerinde bir il. İşsizlik oranı, gelir seviyesi, sanayileşme, tarım ürünleri ve insan kaynaklarıyla ortalamanın üzerin bir şehir. Ancak günümüz sadece ulus devletlerin birbirleriyle rekabet ettiği değil, aynı zamanda şehirlerin birbirleriyle ve küresel rekabete şehirlerin de girdiği bir çağı yaşıyoruz. Bizim Aydın olarak hedefimiz, Türkiye’nin en kalkınmış ve gelişmiş illerinden biri olurken; aynı zamanda dünyanın en gelişmiş ve kalkınmış, hayat standardı en yüksek, insanları en mutlu şehirlerinden biri olmak olmalıdır. Hedefimiz ulusal sınırlarımızın ötesinde küresel olacak, olmalı ve buna göre tüm kaynaklarımızı birleştirip dinamizm sağlayarak küresel rekabete hazır olmaktır” dedi.

AYDIN’IN MUTLULUK ENDEKSİ ÖLÇÜLECEK
Aydın’da gerçekleştirmek istediği ilk icraatlardan birisinin gelişmiş ülkelerde uygulanan ‘mutluluk endeksinin’ belirlenmesi olacağına işaret eden Vali Koçak, “Ne kadar mutlu olduğumuzu görüp, insanımızı da mutlu etmek için neler yapmamız gerekiyor, buna bakacağız. Bazen mutluluk para harcayarak olabilir ama çoğu zanda bunun maddi imkanlarla çok alakalı olmadığını hepimiz biliyoruz. Hizmet ederken insanın mutluluğunu hedef aldığımızda, insanın ihtiyaçlarını hedef aldığımızda ve onu merkeze aldığımızda insanımızın mutluluğu için gerekenleri daha kolay yapabileceğimizi düşünüyorum. Bunun için kamu hizmeti gören arkadaşlarımız, hizmeti verirken kendisini vatandaşın yerine koyacak. Hatalar yapabiliriz ancak bunların hiç biri taammüden işlenmiş hatalar olmayacak. İnsanımızı seviyoruz, ona hizmet etmek istiyoruz. Hizmet ederken yaptığımız hataların en aza indirilmesi için de özellikle sivil toplum kuruluşlarıyla daha çok istişare edip ortak aklı çalıştıracağız” diye konuştu.

“TERÖR KONUSUNDA HASSASİYETİMİZ DEVAM EDECEK”
Sosyal hayatın devamında birinci önceliğin güvenlik olduğuna işaret eden Vali Koçak, Güvenliğin olmadığı yerde ekonominin gelişemeyeceğini savundu. Bunu son görev yeri olan ve turizm konusunda gelişmeği hedefleyen Mardin’de yakinen gördüğünü kaydeden Koçak, şöyle konuştu: “Göreve başladığımda sokaklarında iğne atsan yere düşmeyecek kadar kalabalık olan Mardin, terör başlar başlamaz merkezinde önemli bir terör olayı olmamasına rağmen il genelinde turizm faaliyeti bir anda durdu. Rezervasyonlar iptal edildi. Güvenlik önemli, güvenlik olmadan hiçbir şeyin olması mümkün değil. Güneydoğu’daki illerimiz kadar, özellikle Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkari illerimizde başarılı operasyonlar gerçekleştirildi. Aydın’da terör, oradaki kadar vatandaşın gündemini meşgul eden bir konu değil. Ancak hassasiyetimizin burada da en üst seviyede devam edecektir. Turizm sektöründe yaşanan olumsuzlukları en aza indirmek için sektör temsilcileriyle bir araya gelerek çözüm üretmenin gayreti içerisinde olacağız”

İLK UYARISI SICAK OLDU
Vali Koçak’ın Aydın’daki ilk icraatı meteorolojiden gelen yüksek hava sıcaklığı tahmini üzerine vatandaşları uyarmak oldu. Önümüzdeki hafta Aydın’da sıcaklıkların mevsim normallerinin 9 ile 10 derece üzerinde seyredeceğine açıklayan Koçak, şu uyarıda bulundu: “Vatandaşlarımızdan mevsim normallerinin üzerine çıkacak sıcaklıklar konusunda dikkatli olmalarını istiyorum. Özellikle kronik hastaların dışarı çıkarlarken dikkatli olmalarını, sağlıklarını birinci derece önemsemelerini ve alınması gereken tedbirleri almakta gecikmemeleri tavsiye ediyorum. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden dönemde kamu olarak bizde acil ve sağlık hizmetlerimizde vatandaşımızın ihtiyaç duyduğu zamanda yanında olacağız”

Aydın’da gelmeden önce kamu kurumlarından bilgi sahibi olmak için dosya istediği hatırlatılan Vali Koçak, göreve başlamadan dosyalar üzerine çalışma yaptığını ancak çalışmalarını henüz tamamlanamadığını ifade etti. Aydın’ın problemlerinin diğer şehirlere göre daha az olduğuna dikkat çeken Koçak, sorunların ve sorunların nedenlerinin belirlenmesi için olayın taraflarıyla birlikte çalışmalar yapacağını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz